Ugyan azt hittük tavasszal Mallorcán már mindent láttunk, ez mégsem így lett. Lassan a gyártók ügyesen ütemeznek akár 3 bemutatót is egy évben (Sea Otter, sajtótábor, Eurobike), és lassan csepegtetik az újdonságokat. A Meridánál bemutatkozott a "végleges" One Forty-B, az alu Big 7, és egy 2015-ös újdonság is!
Az első mozzanat a Merida standján az volt hogy beleakadtunk Jürge Falke vezető mérnökbe, aki a német Bike magazin híres újságírójának Christoph Listmannak a kérdéseire válaszolt. Ezek szerint még nekik is tud újat mondani, akik általában már a gyárkapuban megleshetik az új fejlesztéseket!
A Merida One Forty-B-t a hazai forgalmazó jóvoltából már prototípus formájában tesztelhettük itthon is, de most már nagyon vég közeli kivitel volt kiállítva a standon. Érdekes módon a szinte nulla sárférőhelyet biztosító merevítés nem került messzebb a hátsó keréktől. Reméljük hogy ott még lesz változás. Tetszett hogy végre kevésbé harsány színekben is kapható lesz a 140mm-t mozgó 650B-s kerekekkel szerelt bringa! Hamarosan egy villámteszttel is jelentkeünk, mivel a Demo Dayen megvizsgáltuk vajon miben változott a 2014-es bringa!
A Big 7, azaz a 650B-s kerekű XC versenygép is bemutatkozott már Mallorcán, de a Eurobike-on már a kedvezőbb árfekvésű aluvázas modelleket is megtapizhattuk. Persze a kedvező ár nem takar alap felszereltséget, hiszen akár Shimano XT szettel, és FOX villával is meg lehet majd vásárolni! Örömünkre szolgál hogy a karbon modellhez hasonlóan itt is belső bovdenvezetést használnak, és a tárcsaféket is a láncvillára rakták.
Brutális volt a felhozatal az országúti gépekből is. Látszik hogy jót tett a cég palettájának a Lampre-Merida együttműködés. Így a csúcs Reacto Team, és Time Warp TT-től a Sculturán át egészen a kényelmes Ride szériáig tudsz majd válogatni.
A Reacto EVO egy olyan bringa ami félúton áll az időfutam, és a hagyományos országúti versenyzés között. Egyre több gyártó készít aerodinamikus csövekből vázat. A Merida Reacto természetesen "UCI approved" matricával van ellátva, tehát az "airfoil" csövek alaktényezője megfelel az UCI szabályzatának (2:1). A kisebb légellenállás érdekében a hátsó féket a középrész mögé rejtették, és a villa formája is úgy adja tovább a légáramot, hogy az akadálytalanul haladhasson el az alsóvázcső mellett. A váz súlya még így is 1000g alatt marad.
A Ride Pro főleg azoknak lehet érdekes, akik szereik a könnyű, és merev karbon gépeket, de nem akarnak a rossz minőségű hazai utakon szenvedni. A fejcső is hosszabb hogy kiegyenesedettebb legyen az üléspozíció, és a Dual Chamber csöveknek, és az S-Flex támvilláknak köszönhetően kiválóan elnyeli az út felől jövő rezgéseket. Nem véletlenül használja ezt a modellt a csapat a Paris-Roubaix macskakövekkel tarkított pályáján!
A női bringák terén is folyamatos a fejlődés, így már nem csak XT-s felszereltségű Juliet-et lehet majd kapni, hanem a 650B-s bringák is bekerültek a kínálatba, így az átlagosan alacsonyabb hölgyeknek is adott a komfortos bringázás. Négyféle kivitel lesz kapható a 27.5"-os kerekekkel ellátott modellekből, és persze megmaradnak a 26-os belépő modellek is. Az viszont érthetetlen hogy miért nincsen egyetlen 29-es női bringa sem a kínálatban?!
Már évek óta kínál elektromos bringákat a Merida, de úgy néz ki hogy végre a gyártási kapacitás elegendő lesz ahhoz hogy hazánkba is jusson belőlük. A képen is látható Big Nine 3000 a híres Bosch rendszerrel készül, azaz 250 W-os teljesítményű, és 25 km/h-ig segít rá a hajtásra. Szó se róla, kipróbálnánk egy ilyen 29-es pedelec-et a hegyekben!
A One Sixty az enduro bringások kegyeit keresi, és a jövő éves trendeknek megfelelően "durvánsárga" színben is készül. A 160 mm-t
mozgó One Sixty tervezői nem akartak váltani az új 650B-s kerekekre, pedig sokat dobna a menettulajdonságokon, sőt ma már 29-es kerékkel szerelt enduro bringákat is kapni lehet. Természetesen alap a levegős rugózás, és az állítható magasságú nyeregcső is, ami nélkülözhetetlen egy enduro gépnél. Virtuális forgásponttal ellátott VPK lengőkart találunk hátul, amiről már tudjuk hogy nagyon finom, és érzékeny mozgást biztosít, és a CTD-s Fox tagnak köszönhetően pedig mászni is jól lehet majd vele.
Az UMF Freddy 1 már a keményebb freerider csávóknak készül, és egyenlőre szoknunk kell az új túlfolyós Rock Shox Vivid Air telót. Minden esetre 170 mm-t kidolgozik magából a Freddy ami a hazai dh futamokra bőven elég, sőt láthattuk hogy 1-2 versenyző már downhill világkupán is szimplavállas telóval szerelt "levegős" géppel indul.
Bármennyire meglepő, ez a gép már 2015-ös prototípus! Ugyanis a tárcsafékes országútik olyan gyorsan terjednek hogy minden gyártó felugrott a hullámra. Azonban nem lepődnénk meg ha már jövőre a boltokban lenne a Ride Disc modell... A Ride széria aluvázas, rejtett bovdenvezetéssel készül, és a jelen lévő bicón Ultegra szettet találunk. A magas fejcsőből következtethető a kényelmes üléspozíció, így nagy eséllyel a hosszú távú országúti versenyek, granfondók, és a rossz minőségű utak királya lehet majd. És nagy összegben tennék rá hogy márciusban Mallorcán már a karbon vázas csúcsmodellt is bemutatják!
Sisakokból, és kiegészítőkből is nagy választék lesz jövőre(is), és ahogy láthatjuk a feltűnő színek megjelennek itt is!
Az eredeti cikk a Velo.hu Magazin weblapján olvasható.
Kép és szöveg: Thommey
Kép és szöveg: Thommey