Sigma 2014-es újdonságok az Eurobike-on

A Bikemag cikke. írta: Takács Tamás
 
Napjainkban a Sigma kerékpár kiegészítői szinonimái a megbízhatóságnak és a letisztult funkcionalitásnak, legyen az kerékpár computer vagy kerékpár lámpa. A „német minőség és precizitás” talán közhely, de a három évtizedes múltra visszatekintő Sigma esetében igaz. Az Eurobike-on is csak ésszerű fejlesztésekkel találkoztunk, a németek nem akarták 2013-ról 2014-re megváltani a világot.
 
Kevesen tudják, hogy a 30 éves Sigma az egyik legnagyobb úttörő a multifunkciós kerékpár komputerek terén, 1998-ban a Sigma már pulzusmérős kerékpáros sebességmérőt kínált pedálfordulat funkcióval, akkor nem kisebb név, mint a Deutsche Telekom sztárja, Jan Ullrich adta el a terméket…
 
131016 szilárd 1
 
A legújabb és legokosabb ROX modellhez, a Sigma ROX 10.0 GPS-hez nem köthetünk hasonló nevet, de a francia szökevény-király, Thomas Voeckler azért jól elvan a Tour de France-on a német gyártó csúcsmodelljével. A ROX szériával kapcsolatban fontos kiemelni, hogy egyes korábbi Sigma multifunkciós kerékpár komputerek betegségét, a könnyen megzavarható jelátvitelt is orvosolták, okos és megbízható rendszert kínálva.
 
131016 szilárd 1
 
2014-re a legfontosabb fejlesztés, a Sigma történetében először GPS-szel kombinált pulzusmérő és kilométeróra, a ROX 10.0 GPS. A ROX 10.0 GPS ANT+ vezeték nélküli rendszert használ, a sebességmérő funkción túl navigációs és pulzusmérő funkciókkal, rendelkezik, grafikusan jelzi az edzés szintrajzát, az emelkedő vagy lejtő meredekségét, hőmérsékletet stb.
 
131016 szilárd 1
 
A navigációs funkcióval kapcsolatban fontos megemlíteni, hogy ez valóban navigációt jelent, tehát a ROX 10.0 GPS nem csak menti a végigtekert utat, hogy később kiértékelhessük azt, hanem végignavigál az előre betöltött track-en, jelzi, ha letérünk az útról, vagy ha egy előre beállított pihenőponthoz érünk. Ezzel kapcsolatban kiemelték a németek, hogy sokat dolgoztak rajta, hogy a legszükségesebb és a leggyorsabban felfogható üzenetek jelenjenek meg, mert bringázás közben nincs sok idő az órára lepillantgatni.
 
131016 szilárd 1
 
A Sigma ROX 10.0 GPS csomagot minden kiegészítővel, amiben már a pedálfordulat- és egyéb jeladók is benne vannak, 99.990,- Ft-ért vásárolhatjuk majd meg, ami kedvezőnek mondható a piacon a hasonlóan jól csengő nevű konkurensekhez képest. Természetesen ebben benne van a saját szoftver is, melyekkel a legmélyebb részletességig elemezhetjük kerékpározásunkat. A ROX csúcsmodellt ANT+ átvitellel működő Wattmérővel is kombinálhatjuk.
 
131016 szilárd 1
 
A 2014-es ROX-széria másik felén jóval kedvezőbb áron (44 990 Ft) a szintén megújuló ROX 5.0 helyezkedik el, és természetesen már rendelkezik minden pulzus, pedálfordulat és sebességmérő funkcióval, a szoftveres elemzés lehetőségével, ami a legtöbb kerékpárosnak elég az edzéshez. Különösen tetszenek rajta a nagyméretű kezelőgombok, melyek intervall edzések közben a „vörös zónából” is elérhetők.
 
131016 szilárd 1
 
A ROX 6.0 CAD is egy kedvező árú (55.990,- Ft) computer minden fontos funkcióval, az 5.0-nál az intelligens magasságmérővel ad többet. A magasságmérőnek köszönhetően már az edzés végén megnézhetjük grafikonon a szintrajzot, csatolva hozzá az egyéb lényeges adatokat (pulzus, pedálfordulat, sebesség stb.). A jelátvitel az érzékelők és a központi egység között természetesen vezeték nélküli, kódolt rádiófrekvenciás, az Sigma szabadalmaztatott STS-protokolja lényegében minden zavart kiszűr.
 
131016 szilárd 1
 
A világítás terén az egyszerűbb világítóegységek közül emelnénk ki pár 2014-es újdonságot, a Mono névre hallgató villogók pontosan azt tudják, amire legtöbbünknek szükségünk van a kerékpáros közlekedésben: folyamatos vagy villogó üzemmód, strapabíró felépítés és könnyen elhelyezhető a kerékpáron vagy a ruházaton.
 
131016 szilárd 1
 
Mindezeken túl fontos, hogy USB csatlakozón keresztül tölthető a beépített Li-ion akksi, ami környezetvédelmi, anyagi és kényelmi szempontból sem utolsó. A Mono természetesen vízálló, szerszámok nélkül felszerelhető és teljesen feltöltve akár folyamatos módban is 7 órán át bírja egy feltöltéssel. A design pedig valakit rögtön magával ragad, különösen a retróra fogékonyakat.
 
131016 szilárd 1
 
A Siggi a futurisztikus kinézetű változat, amit még az Enterprise űrhajóra is felcsíptethetnénk, sok értelme nem lenne, de illene hozzá. Hasonlóan 0,5 Wattos LED-del működik, USB-töltés lehetőségével, azonban a hagyományos folyamatos és villogó üzemmód mellett van még egy 5 órán át fényt adó „power” opció, amivel talán már a felfestéseket is látjuk az úton sötétben.