Világbajnoki arany és ezüstérem Ausztriából

Örömből és ürömből is jutott a Multivan Merida Biking Team hegyikerekesei számára az ausztriai világbajnokságon, a norvég Gunn Rita Dahle ezüst- és a svájci Ralph Naef aranyérme azonban önmagáért beszél.

120912 Naef 1

A csapat, és a női hegyikerékpársport ikonja, Gunn Rita Dahle idén beállította az egyetlen hiányzó rekordját is: Julie Furtadóhoz hasonlóan a 28. világkupa-győzelmét is sikerült megszereznie. Ezek után az olimpián sajnos defekt kényszerítette a verseny feladására, de Saalfeldenben javítani tudott az olimpiai-krossz futam alkalmával.

120912 Naef 2

A versenyt megelőző héten szinte folyamatosan esett az eső, ami embert próbálóvá tette az amúgy is technikás pályát - meredek lejtmenetekkel, s körönként 230 méter szintkülönbségű mászással. Gunn Rita ezúttal a starttól kezdve elöl tekert; a francia Julie Bresset mögött ezüstérmes lett.

120912 Naef 6

"Száz százalékosan képes voltam a versenyre és önmagamra összpontosítani, mintha egyedül lettem volna. A felkészülés, a magaslati edzőtábor nem a tervek szerint alakult, megbetegedtem, így nem tudtam, mire számíthatok. A körülményekhez képest az ezüstérem, s főleg, hogy remek versenyt futottam, nagyszerű" - nyilatkozta a norvég hölgy.

120912 Naef 5

A Multivan Merida Biking Team férfi versenyzőinek ezúttal nem volt okuk ünnepelni, távol álltak az éremszerzéstől az olimpiai-krossz futamon. A legjobb helyezést 11. pozíciójával Ralph Naef szolgáltatta, igaz, a vb előtt ő is gyomorproblémákkal küszködött. Megpróbálta így is a legjobbat kihozni magából, s ennek fényében elégedett volt az eredménnyel. A holland Rudi van Houts saját tempóját hajtva Naef mögött 12. lett, a német Jochen Käß bukástól és technikai gondoktól hátráltatva 32. Az éremesélyes spanyol José Hermida is hasonló okokból adta fel a versenyt, bár a depóból még üldözőbe vette a mezőnyt, de annyira elkészült erejével, hogy végül kiállt.

120912 Naef 4

A világbajnokság utolsó napja azonban a legfényesebbre sikerült a meridásoknak! A vb-k történetében debütáló látványos, kieséses versenyszámban, az eliminator krosszban Naef aranyérmet nyert. A pályát Saalfelden centrumában jelölték ki, szűk utcákon, rengeteg éles kanyarral, lépcsős szekcióval. Az idő alapján kvalifikáló 32 versenyző négyfős csoportokban küzdött egymással az 560 méteres pályán, melyen két kört kellett megtenni. A meridások közül a svájci 28., míg Hermida a 32. idővel kvalifikált, utóbbi a negyeddöntőből nem jutott tovább.

120912 Naef 3

Ralph Naef jól használta ki tapasztalatát az eliminator-ban: néhány éve a szám egyik legerősebb versenyzője volt Svájcban. Gond nélkül menetelt a döntőig, ahol egy nem túl jó start után először úgy tűnt, nem lehet meg a győzelem, majd a második kör elején kiválóan téve a bringát, meg tudta előzni Christian Pfäffle-t és Daniel Federspiel-t, s üldözőbe vette a szlovén Mihal Halzer-t, akit a végén lesprintelt.
"Öt éve még a versenyszám világbajnoki esélyesének tartottam volna magam, de azóta nem sokszor indultam ilyen futamon. Hihetetlen, hogy sikerült nyernem, különösen, hogy hiányzott a kellő robbanékonyság a startnál. A hosszú célegyenes a javamra döntött, álomszerű, hogy megszereztem ezt a vb-címet" - mondta a svájci. Érdekesség, hogy Naef így a hegyikerékpározás legkülönfélébb szakágaiban (sprint, olimpiai-krossz, maraton) is tudott vb- vagy Európa-bajnoki címet szerezni.

Az olimpiai-krosszosok U23as mezőnyében Ondrei Zink, cseh Merida-versenyző nyert, ezzel meghívást kapott a nemzetközi Merida csapatba.